Haber

Yargıtay kararına ilişkin yorum yapmayan Bakan Tunç: ‘Meclis’e darbe yapıldı’ demek sorumsuzluktur

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay’ın suç duyurusunda bulunma kararına ilişkin açıklama yapmayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karara ilişkin eleştiriler.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve birçok siyasi parti, “Karar, Meclis’e ve Anayasa’ya darbe girişimidir.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Tunç, “Bu son derece yanlış ve sorumsuz bir harekettir” diyerek bu eleştirileri eleştirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Tunç şunları yazdı:

“Gezi ayaklanması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi uyarınca ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan verilen kesinleşmiş mahkûmiyet kararının ardından, kararlara dayanılarak yapılan değerlendirmeler; Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın bu cümleye ilişkin kararında ‘Meclis’e darbe yapılmıştır’ denildi.” Bu tür açıklamalar yapmak son derece yanlış ve sorumsuzluktur.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak eylemlerine çağrı yapmanın kimseye bir faydası yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, hukukun öngördüğü sistemlerle çözülür.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu